قله شیرباد خراسان رضوی

قله شیرباد، بخشی از رشته کوه بینالود هست و بلندترین قله در سه استان خراسان به شمار میاد که فتح اون کارِ هرکسی نیست! جالبه بدونید این قله اونقدر بلند هست که به بام خراسان هم شهرت پیدا کرده. دامنه‌های شمالی این قله به یک دره خوش آب و هوا و سرسبز به اسم نِهِل می‌رسه که رودخانه زشک هم از اونجا سرچشمه گرفته. دامنه جنوبی قله شیرباد به روستایی در نزدیکی نیشابور منتهی می‌شه. روستای بوژان که در انتهای دامنه جنوبی شیرباد قرار گرفته، یکی از روستاهای زیبای استان خراسان به شمار میاد پس اگه قصد کوهنوردی در شیرباد رو دارید سری هم به این روستا بزنید!

راهنمای صعود به قله شیرباد خراسان رضوی

ارتفاع قله شیرباد

ارتفاع بلندترین قله استان‌های خراسان یا همون قله شیرباد، ۳۳۰۳ متر است. یعنی تقریبا بیشتر از ۳ کیلومترو. همین ارتفاع زیاده که کوهنوردها رو مجبور می‌کنه تا کاملا مجهز به سمت شیرباد حرکت کنند. هرچی ارتفاع یک قله بیشتر باشه مسیر صعود به اون هم طولانی تر می‌شه.

۴ مسیر مناسب برای صعود به قله شیرباد

اگه شما هم قصد صعود به این کوه رو دارید باید بدونید که مسیرهای مختلفی برای این کار وجود داره و شما باید بهترین مسیر رو برای خودتون انتخاب کنید. در ادامه چند مسیر رایج رو برای صعود معرفی می‌کنیم.

۱- مسیر روستا دولت آباد

با انتخاب دره دولت آباد، شما از طریق روستا چناران به قله شیرباد می‌رسید. این مسیر یکی از نزدیک‌ترین مسیرها برای رسیدن به قله هست که دره زیبا دولت آباد نیز در اونجا قرار گرفته. اگر از شهرهای مشهد، گلبهار، طرقبه، شاندیز و چناران قصد صعود به قله شیرباد رو دارید، این مسیر بهترین مسیریه که می‌تونید انتخاب کنید. پیست اسکی شیرباد هم در این مسیر قرار گرفته و هرسال تعداد زیادی از افراد علاقه‌مند به اسکی رو به خودش جذب می‌کنه.

صعود به قله شیرباد

۲- مسیر جان پناه

یکی از رایج‌ترین مسیرها برای رسیدن به قله شیرباد، مسیر جان پناه است که از سمت شرقی شیرباد شروع می‌شه. این مسیر، شیب تند و طولانی داره و با اینکه رایج هست اما گذر کردن از اون، در مقایسه با سایر مسیرها، ممکنه سخت‌تر باشه. اگه در این مسیر آب همراه خودتون نداشته باشید احتمالا از تشنگی خواهید مُرد، چون در راه به آب دسترسی ندارید. مزیت مسیر شرقی صعود به قله شیرباد، وجود جان پناه است که کوهنوردها می‌تونن در اونجا کاملا استراحت کنن و پس از استراحت دوباره به مسیر خودشون ادامه بدن.

۳- مسیر دره نهل

مهم‌ترین مزیت گذر از این مسیر، شیب ملایم اون هست که کوهنوردی رو برای مردم راحت‌تر می‌کنه. اگه قراره از این مسیر عبور کنید، نیازی به حمل بطری آب ندارید چون چشمه نهل با آب گوارایی که داره در مسیر راه شما قرار گرفته تا بتونید آب آشامیدنی خودتون رو در مسیر صعود به قله شیرباد تامین کنید. خیلی از کوهنوردان به دلیل آسان‌تر بودن این مسیر، اون رو برای برگشت انتخاب می‌کنن.

۳- مسیر بوژان به شیرباد

روستای بوژان در چند کیلومتری نیشابور واقع شده و یکی از مسیرهای رسیدن به قله شیرباد به شمار میاد. دره بوژان بسیار سرسبز و خوش آب و هوا است و همین موضوع باعث شده تا کوهنوردها علاقه زیادی به این مسیر داشته باشند.اگه اهل عکس و عکاسی هستید؛ مسیر بوژان به شیرباد جون میده برای گرفتن عکس‌های طبیعت‌گردی. در مسیر بوژان به شیرباد جان‌پناهی وجود نداره و کوهنوردها جای مناسبی برای استراحت ندارن. اما سرسبزی و زیبایی این مسیر، همه رو وسوسه می‌کنه تا واسه یک بار هم که شده تجربش کنن.

مرتفع ترین قله خراسان رضوی قله شیرباد
مرتفع ترین قله خراسان رضوی قله شیرباد

 

۴- مسیر فریمان به شیرباد

یکی دیگه از مسیرهای فتح قله شیرباد در فریمان هست که از روستای شوراب شروع می‌شه. با وجود جذابیت‌هایی که در این مسیر وجود داره، اما شیب‌های تند و طولانی مانع می‌شن تا کوهنوردها این مسیر رو انتخاب کنن. پیشنهاد می‌کنیم افرادی که در کوهنوردی تجربه زیادی دارن، مسیر روستای شوراب به قله شیرباد رو برای کوهنوردی انتخاب نکنن.

بهترین مسیر برای صعود به قله شیرباد

بهترین مسیر برای صعود به شیرباد رو کوهنوردانی تعیین می‌کنن که قصد فتح این قله رو دارن. در واقع این راحتی و میل شما است که بهترین مسیر رو تعیین می‌کنه؛ اما بعضی از مسیرها شیب‌های تند و طولانی دارن که ممکنه خطرناک باشند. مسیر دره نهل به دلیل شیب‌های ملایم و کوتاه بودن راه، می‌تونه مسیر مناسبی برای صعود باشه. اما پیشنهاد می‌کنیم اگه تجربه کافی در زمینه کوهنوردی رو ندارید؛ همه مسیرها رو بیخیال شید.

موقعیت جغرافیایی قله شیرباد

همون‌طور که گفته شد این قله در استان خراسان رضوی قرار گرفته و بلندترین قله رشته کوهِ بینالود به حساب میاد. رشته کوه بینالود در شمال خراسان قرار گرفته و طولی به اندازه ۱۲۵ کیلومتر دارد. رشته کوه بینالود یکی از معروف‌ترین رشته‌ کوه‌های ایران محسوب میشه و شیرباد هم قله اصلی اون هست. قله شیرباد در قسمت جنوب غربی مشهد قرار داره و کوهنوردهای مشهدی علاقه زیادی به فتح این قله دارن.

تابلو قله شیرباد مشهد
تابلو قله شیرباد مشهد

چرا بهش می‌گیم شیرباد؟

شاید تا الان براتون سوال شده باشه که چرا به قله شیرباد می‌گن شیرباد؟‌ اصلا ریشه این اسم چیه و از کجا میاد؟ از اونجایی که این منطقه کوهستانی هست و در مقایسه با مناطق اطراف خود، باد و بوران شدید‌تری رو در بر می‌گیره، به دلیل بادهای پرقدرتی که در اون منطقه می‌وزند؛ به این قله شیرباد گفته میشه.

بهترین فصل برای صعود به قله شیرباد

محدودیت چندانی برای فتح شیرباد در فصل‌های مختلف ندارید؛ اما اگه دوست دارید از طبیعت جذاب و دلنشین بین راه هم لذت ببرید؛ پیشنهاد می‌کنیم فصل بهار یا تابستان رو برای کوهنوردی به این قله انتخاب کنید. به خصوص در فصل بهار، طبیعت اطراف شیرباد بسیار زیبا و سرسبز هست. بهتره به دلیل برفی بودن کوه‌ها در فصل زمستان، از صعود به شیرباد در این فصل اجتناب کنید.

پوشش گیاهی شیرباد

اگه از طرفداران میوه ریواس هستید، کوهنوردی خوشمزه‌ای رو در راهِ شیرباد خواهید داشت. چون پوشش گیاهی قله شیرباد شامل میوه‌های ریواس می‌شه و میشه گفت بیشتر فضای این کوهستان توسط میوه‌های ریواس پوشیده شده. گیاهان سرسبزی که در شیرباد وجود دارن، یک پوشش گیاهی فوق العاده زیبا رو در فصل بهار و تابستان به وجود میارن.

سجاد پورجعفری کوهنوردی
سجاد پورجعفری کوهنوردی

وسایل مورد نیاز برای صعود به شیرباد

وسایل کوهنوردی مثل زنجیر چرخ ماشین در یخ‌بندان می‌مونن! اگه بهشون کم‌توجهی کنید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد. ما براتون یک چک لیست از وسایلی که باید همراه خودتون داشته باشید آماده کردیم تا کوهنوردی امن‌تری داشته باشید.

  • لباس کوهنوردی

لباس و کفش کوهنوردی مهم‌ترین وسیله‌ایه که شما باید همراهتون داشته باشید. استفاده از کفش غیرمناسب برای رفتن به شیرباد، قطعا تبعات سنگینی داره! انتخاب لباس هم بهتره بر اساس آب و هوای فصلی باشه که در اون کوهنوردی می‌کنید.

  • کرامپون یا یخشکن

اگه می‌خواید ایمنی شما در مسیرهای یخ‌زده تضمین بشه، بهترین کاری که می‌تونید انجام بدید، تهیه یک یخ‌شکن هست. این وسیله آلومینیومی در زیر کفش کوهنوردی شما نصب می‌شه و از شما در مسیرهای یخ‌زده و لغزان محافظت می‌کنه. البته مدل‌های فولادی این وسیله هم وجود داره اما مدل آلومینیومی اون، کیفیت بهتری داره.

  • کلاه ایمنی

ایمنی در کوهنوردی حرف اول رو میزنه. همون قدر که برای موتورسواری به کلاه ایمنی احتیاج داریم، در کوهنوردی و صخره نوردی هم بهش احتیاج پیدا می‌کنیم. برای غارنوردی بهتره حتما از کلاه‌های سخت و سنگین استفاده کنید چون کلاه‌های سبک، ممکنه با یک ضربه ساده از بین برن.

پوشش گیاهی قله شیرباد خراسان رضوی
پوشش گیاهی قله شیرباد خراسان رضوی
  • عینک کوهنوردی

شما برای محافظت از چشم‌هاتون هنگام کوهنوردی به یک عینک مناسب احتیاج دارید که علاوه بر اشعه‌های مضر خورشید، از چشم‌های شما در برابر سرما و گرد و غبار هم محافظت کنه. در این راه ممکنه چیزهای زیادی وجود داشته باشه که برای چشم‌های شما مضر باشه و چون چشم عضو حساسی هست، پس استفاده از عینک واجب می‌شه.

  • باتوم یا عصای کوهنوردی

برای حفظ تعادل در بالا و پایین‌های قله شیرباد، حتما از یک عصا یا باتوم مخصوص کوهنوردی استفاده کنید. استفاده از این وسیله باعث می‌شه تا فشار کم‌تری به کمر شما وارد بشه و کوهنوردی سالم‌تری داشته باشید. بهتره هنگام خرید باتوم کوهنوردی به موارد مختلفی مثل جنس و وزن آن هم توجه کنید.

موقعیت قله شیرباد خراسان رضوی

سخن آخر

صعود به قله شیرباد با رعایت مواردی که گفته شد کار سختی نیست. اگر شما کوهنورد خوبی باشید، وسایل مناسب رو تهیه کنید و بهترین راه صعود به شیرباد رو هم با توجه به خودتون انتخاب کنید؛ بدون شک کوهنوردی جذابی رو میگذرونید. فتح بام خراسان دستاورد بزرگیه که شما با رعایت اصول حتما می‌تونید بهش دست پیدا کنید. کوهیار با در اختیار گذاشتن وسایل در این راه به شما کمک می‌کنه تا کوهنوردی امن‌تر و جذاب‌تری رو تجربه کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشه.

۵/۵ - (۴ امتیاز)